Naar de inhoud
Straatwerk Tilburg
Menu

Stratenmaker in Best

Wij bestraten opritten, tuinen en terrassen, plaatsen schuttingen en lossen verzakking en wateroverlast op. In Best.

Kaart van het werkgebied: Noord-Brabant en Zuid-Holland met alle gemeenten, met Best's-Gravenhage's-HertogenboschAlblasserdamAlbrandswaardAlphen aan den RijnAlphen-ChaamAltenaAstenBaarle-NassauBarendrechtBergeijkBergen op ZoomBernhezeBestBladelBodegraven-ReeuwijkBoekelBoxtelBredaCapelle aan den IJsselCranendonckDelftDeurneDongenDordrechtDrimmelenEerselEindhovenEtten-LeurGeertruidenbergGeldrop-MierloGemert-BakelGilze en RijenGoeree-OverflakkeeGoirleGorinchemGoudaHalderbergeHardinxveld-GiessendamHeeze-LeendeHelmondHendrik-Ido-AmbachtHeusdenHillegomHilvarenbeekHoeksche WaardKaag en BraassemKatwijkKrimpen aan den IJsselKrimpenerwaardLaarbeekLand van CuijkLansingerlandLeidenLeiderdorpLeidschendam-VoorburgLisseLoon op ZandMaashorstMaassluisMeierijstadMidden-DelflandMoerdijkMolenlandenNieuwkoopNissewaardNoordwijkNuenen, Gerwen en NederwettenOegstgeestOirschotOisterwijkOosterhoutOssPapendrechtPijnacker-NootdorpReusel-De MierdenRidderkerkRijswijk (ZH.)RoosendaalRotterdamRucphenSchiedamSint-MichielsgestelSliedrechtSomerenSon en BreugelSteenbergenTeylingenTilburgValkenswaardVeldhovenVlaardingenVoorne aan ZeeVoorschotenVughtWaalreWaalwijkWaddinxveenWassenaarWestlandWoensdrechtZoetermeerZoeterwoudeZuidplasZundertZwijndrechtBestVeghelBredaTilburgMadeDen BoschOirschotHilvarenbeekAlphen-ChaamEindhovenOisterwijkDrunenBaarle-NassauOosterhoutBoxtelWaalwijkRijenVughtSint-MichielsgestelEtten-LeurVeldhovenRaamsdonksveerLand van CuijkRotterdamHoeksche WaardGoeree-OverflakkeeAltenaMolenlandenOssMoerdijkKrimpenerwaardSteenbergenMaashorstAlphen aan den RijnVoorne aan ZeeGemert-BakelZundertDeurneRoosendaalHeeze-LeendeBergeijkDordrechtBergen op ZoomWoensdrechtNieuwkoopBernhezeBodegraven-ReeuwijkDen HaagEerselWestlandSomerenNissewaardReusel-De MierdenCranendonckBladelHalderbergeKaag en BraassemAstenRucphenZuidplasNoordwijkLaarbeekLansingerlandValkenswaardHelmondWassenaarMidden-DelflandPijnacker-NootdorpZoetermeerBoekelNuenenTeylingenGeldrop-MierloWaddinxveenSon en BreugelVlaardingenKatwijkRidderkerkAlbrandswaardDelftLeidenZwijndrechtGorinchemHardinxveld-GiessendamGoudaLisseSliedrechtHillegomLeiderdorpKrimpen aan den IJsselVestiging Tilburg
Ons werkgebied: Noord-Brabant en Zuid-Holland, alle 106 gemeenten. Ingekleurd: gemeenten met een eigen pagina. Ring: onze vestiging in Tilburg. Kaartdata: CBS/PDOK 2025.

Wat we doen in Best

Huizen en tuinen in Best

De gemeente Best telt volgens het CBS 13.886 woningen, waarvan 80% eengezinswoningen: huizen met een eigen voor- en achtertuin. Van die eengezinswoningen is 41% een tussenwoning, 18% een hoekwoning, 9% twee-onder-een-kap en 13% vrijstaand. Het aandeel vrijstaand en twee-onder-een-kap (22%) is ongeveer gelijk aan het gemiddelde van 19% in de 25 plaatsen waar we werken.

Bij zoveel rijtjeshuizen zit de achtertuin vaak achter het huis zonder eigen oprit. Wij brengen zand en stenen dan via de achterom of de poort, met kruiwagen of minidumper. Vertel bij je aanvraag hoe je tuin bereikbaar is. De meeste tussenwoningen staan in Kantonnier (64% van de woningen daar), de minste in Buitengebied (0%).

De meeste woningen zijn gebouwd tussen 1995 en 2015 (25%) en tussen 1985 en 1995 (17%). Vanaf 2015 kwam er 13% bij: in nieuwbouwwijken leggen we vaak de eerste bestrating in een tuin.

Een eengezinswoning is in de gemeente Best gemiddeld 154 m² groot (gebruiksoppervlak), een appartement 84 m².

Woningen in de gemeente Best op 1 januari 2026. Bron: CBS 82550NED.
BouwjaarDeel van de woningenGem. oppervlak eengezinswoning
vóór 19453%186 m²
1945 tot 196515%131 m²
1965 tot 197514%143 m²
1975 tot 198512%156 m²
1985 tot 199517%151 m²
1995 tot 201525%179 m²
vanaf 201513%147 m²

Per wijk

Vrijstaande huizen en twee-onder-een-kappers, waar meestal een eigen oprit bij hoort, zijn het talrijkst in Buitengebied (95% van de woningen) en het zeldzaamst in Centrum (8%). Het dichtst bebouwd is De Leeuwerik met 2.169 adressen per km², het ruimst Buitengebied met 251.

12 van de 18 wijken van de gemeente Best. Bron: CBS, Kerncijfers wijken en buurten 2025.
WijkWoningenEengezinsTussenwoningVrijstaand of 2-onder-1-kap
Naastenbest1.72382%49%12%
Wilhelminadorp1.69277%49%10%
Heivelden1.49178%36%30%
Salderes1.43997%49%27%
Heuveleind1.28793%50%23%
Centrum1.09213%3%8%
Hoge Akker87974%46%9%
De Leeuwerik77872%37%13%
Dijkstraten75690%54%10%
Kantonnier558100%64%9%
Speelheide52498%47%23%
Buitengebied43596%0%95%

Dichtheid en koop per wijk

De gemeente Best telt 31.652 inwoners en gemiddeld 1.471 adressen per km². 71% van de woningen is een koopwoning, meer dan het gemiddelde van 57% in de plaatsen waar we werken. De gemiddelde WOZ-waarde is € 464.000. Het aandeel koop loopt van 41% in Centrum tot 98% in Speelheide.

10 van de 18 wijken van de gemeente Best. Bron: CBS, Kerncijfers wijken en buurten 2025.
WijkWoningenAdressen per km²KoopWOZ gem.
De Leeuwerik7782.16963%€ 406.000
Naastenbest1.7232.13155%€ 399.000
Centrum1.0922.11041%€ 377.000
Wilhelminadorp1.6921.64464%€ 365.000
Dijkstraten7561.56260%€ 473.000
Hoge Akker8791.55668%€ 356.000
Salderes1.4391.49181%€ 468.000
Speelheide5241.33498%€ 509.000
Kantonnier5581.33378%€ 424.000
Heuveleind1.2871.22385%€ 524.000

Wat de gemeente Best regelt

Een nieuwe uitrit in Best

Voor een nieuwe inrit of uitrit heb je in Best altijd een omgevingsvergunning nodig; de leges zijn € 389,40 (2026) en de gemeente beslist meestal binnen 8 weken. De inrit wordt altijd door of in opdracht van de gemeente aangelegd en die aanlegkosten betaal je bovenop de leges. In Hoge Akker, Speelheide en De Leeuwerik gelden afwijkende regels. Bron

Zand, stenen of een container op straat

Bouwmaterialen of een container op straat mag je in Best zonder ontheffing plaatsen als je aan de algemene regels voldoet, waaronder een maximum van 31 dagen. Voldoe je daar niet aan, dan vraag je minimaal 8 weken vooraf een ontheffing aan (€ 144 leges in 2026, soms plus precariobelasting); in Hoge Akker, Speelheide en De Leeuwerik is vaak een melding nodig. Bron

Een boom in de tuin

Bomen op de Lijst bijzondere bomen van Best mag je niet zonder omgevingsvergunning kappen; die vergunning kost € 389,40 (2026). Ook voor andere bomen kan de APV of het tijdelijke omgevingsplan per gebied een vergunning vereisen, dus de gemeente raadt aan eerst de vergunningcheck te doen. Bron

Tegels eruit, groen erin

Best geeft subsidie voor groene daken: € 20 per m², of € 30 per m² voor een biodivers dak, met maximaal € 2.500 per adres voor particulieren. Het dak moet minimaal 20 liter water per m² bergen en je begint pas na het besluit; volgens de subsidiepagina loopt de regeling van 1 januari 2025 tot en met 31 december 2027. Bron

Goed om te weten in Best

In Best moeten bomen minimaal 0,5 meter van de erfgrens staan, gemeten vanaf het midden van de stam, tenzij je buren schriftelijk instemmen met een kleinere afstand. Heggen en struiken mogen direct op de erfgrens staan. Bron

Parkeren en de bus

Parkeren in Best is gratis, behalve in een blauwe zone in een deel van het centrum (Oirschotseweg, Hoofdstraat, Kerkstraat, Dorpsplein en andere straten): maandag tot en met zaterdag van 9.30 tot 18.00 uur maximaal 2 uur met parkeerschijf. De ontheffing voor die zone is bedoeld voor bewoners, geldt alleen voor personenauto's en niet voor bussen of grote voertuigen. Bron

Waar we rijden

Vanaf het centrum van Tilburg is het 29,5 km rijden naar Best, ongeveer 34 minuten. Op dezelfde rit werken we in Oirschot, Eindhoven, Boxtel, Veldhoven, Oisterwijk en Veghel. In de gemeente Best geldt geen zero-emissiezone voor bestelbussen (bron).

Afstand hemelsbreed tussen de kernen; rijtijd via OSRM op OpenStreetMap-data, vanaf de Heuvel in Tilburg.
BuurplaatsHemelsbreed vanaf BestRijden vanaf Tilburg
Oirschot5 km24,1 km, 26 min
Eindhoven8 km35,6 km, 35 min
Boxtel10 km21,6 km, 32 min
Veldhoven11 km38,5 km, 42 min
Oisterwijk13 km14,8 km, 24 min
Veghel14 km49,7 km, 45 min

Vragen over straatwerk in Best

Komen jullie ook in Oirschot en Eindhoven?

Ja. Vanaf het centrum van Tilburg is het 29,5 km rijden naar Best, ongeveer 34 minuten. We werken in de hele gemeente Best en verder in Noord-Brabant en Zuid-Holland.

Heb ik in Best een vergunning nodig voor een nieuwe oprit?

Voor de bestrating op je eigen grond niet. Komt er een nieuwe uitrit over de stoep naar de straat, dan regel je dat met de gemeente Best; zie [een nieuwe uitrit in Best](#regels-kop) hierboven.

Moeten jullie bij mij door het huis?

Liever niet. Bij een tussenwoning brengen we zand en stenen via de achterom of de poort, met kruiwagen of minidumper. Kan het alleen door het huis, dan zeggen we dat bij het inmeten en dekken we de vloer af.

Wat kost een stratenmaker in Best?

Dat hangt af van het aantal vierkante meters, wat er nu ligt en weg moet, de fundering die nodig is (een oprit vraagt meer dan een terras), de stenen en hoe goed we bij je tuin kunnen. Na het inmeten krijg je een vaste prijs op papier.

Stratenmaker in de buurt

Straatwerk in Best?

We komen inmeten, kijken naar de ondergrond, de afwatering en hoe we met materiaal bij je tuin komen. Daarna krijg je een vaste prijs. Je zit nergens aan vast.

Bronnen

Bijgewerkt op .

Gratis inmeten